Inwazyjny czy bezinwazyjny - który sposób montażu osłon okiennych wybrać?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Osłona okien - porady
Wybór odpowiedniej osłony okiennej nie jest łatwy ? pod uwagę wziąć należy bowiem wiele czynników, z których każdy ma równorzędne znaczenie. Dopasowanie do charakteru wnętrza, dostosowanie funkcjonalności rolety do indywidualnych potrzeb, dobranie odpowiedniego rozmiaru i optymalnego sposobu mocowania ? każda z tych kwestii jest tak samo istotna. Większość tematów poruszaliśmy już we wpisach na blogu, dlatego jeśli chcesz wiedzieć jak odpowiednio dobrać rozmiar rolety, jej wygląd i poziom zaciemnienia lub ochrony termicznej, zachęcamy do przejrzenia poprzednich wpisów.
Spis treści
Dziś jednak skupimy się przede wszystkim na dwóch typach montażu: inwazyjnym i bezinwazyjnym. Nie ulega bowiem wątpliwości, że odpowiedni montaż to jeden z najważniejszych elementów jej poprawnego działania, a także zachowania pełnej funkcjonalności okna.
Inwazyjne metody montażu osłon okiennych
Podstawową cechą odróżniającą inwazyjny montaż osłon okiennych od montażu bezinwazyjnego jest konieczność wykonania nawierceń. W zależności od typu rolet i wynikającego z tego sposobu montażu nawierceń dokonuje się na ramie okiennej, we wnęce okiennej, na ścianie lub na suficie. Wszystkie jednak wiążą się z koniecznością wykorzystania wiertarki i minimalnymi umiejętnościami w zakresie jej obsługi.
Roleta w Kasecie Ekkluzywna Dzień Noc EXCLUSIVE La Crema
128.10 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Wykorzystanie metod inwazyjnych przy mocowaniu osłon okiennych daje jedna gwarancję pewnego i bezpiecznego zamontowania, bez ryzyka oberwania się podczas użytkowania. To szczególnie istotny element jeśli z rolet samodzielnie korzystają dzieci, które nierzadko używają większej siły, niż to konieczne.
Najczęściej montaż inwazyjny odbywa się poprzez wykonanie nawierceń w odpowiednim miejscu, a następnie umieszczenie w nich wkrętów mocujących szynę bądź rynnę. Jeśli konstrukcja osłony okiennej tego wymaga, konieczne będzie także przykręcenie zacisków przeznaczonych do linek prowadzących osłonę. Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystywane jest w przypadku rolet plisowanych oraz rolet ekranowych. Boczne linki zabezpieczają roletę przed opadaniem oraz powiewaniem przy uchylonych oknach.
Warto pamiętać o tym, że wybierając osłonę okienną oraz sposób montażu należy szczególną uwagę zwrócić na to, by elementy konstrukcyjne oraz montażowe nie wpływały na funkcjonalność okna – powinny być dopasowane i wybrane tak, by uchylenie i pełne otwarcie okna było możliwe.
Kiedy należy zdecydować się na inwazyjny montaż osłony okiennej? Przede wszystkim wówczas, gdy roleta osłaniać będzie duże przeszklenia i co za tym idzie – jej ciężar będzie znaczny. Inwazyjny montaż pozwoli przymocować je trwale i bezpiecznie.
Bezinwazyjny montaż osłon okiennych
To rozwiązanie, które pozwala zamontować w zasadzie większość dostępnych w Karnix osłon okiennych. Niekwestionowaną zaletą tego typu montażu jest fakt, że jest niezwykle prosty i intuicyjny oraz nie wymaga doświadczenia w tym zakresie. Czytelna instrukcja oraz minimum elementów montażowych sprawiają, że całość trwa zaledwie kilka chwil – warto zdecydować się na ten rodzaj mocowania, jeśli obawiacie się, że montaż inwazyjny może być zbyt trudny.
Zaletą montażu bezinwazyjnego jest także fakt, że nie wymaga użycia narzędzi takich jak wiertarka ani mocowania kołków – ten sposób zakłada wieszanie rolety okiennej na skrzydle za pomocą taśmy z klejem lub specjalnych haczykowatych uchwytów. Montaż bezinwazyjny sprawdzi się świetnie jeśli nie chcecie lub nie możecie naruszać ścian i ram okiennych np. w wynajmowanym mieszkaniu lub w przypadku montażu na oknach drewnianych.
Pozwala solidnie zamocować rolety na skrzydle w sposób bezpieczny, ale zakłada także możliwość szybkiego ściągnięcia zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Ten sposób montażu poleca się szczególnie w przypadku okien o standardowej wielkości oraz okien w pokojach dziecięcych, kuchniach i łazienkach – w pierwszym przypadku ciężar rolety nie będzie stanowił wyzwania dla elementów montażowych, w drugim zaś – łatwość ściągnięcia osłony ułatwią utrzymanie jej w czystości.