Jak dobrać kolor żaluzji drewnianych?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Żaluzje - porady
Wyjątkowy styl, ponadczasowy design, w pełni naturalny surowiec, ponadprzeciętna funkcjonalność? zalety żaluzji drewnianych można wymieniać i wymieniać. Dość powiedzieć, że to jeden z niewielu modeli, który jest tak wszechstronny i z każdym kolejnym rokiem wygląda coraz lepiej.
Spis treści
- Dobieranie koloru żaluzji drewnianych – 2 podstawowe zasady
- Żaluzje pod kolor stolarki okiennej lub ramy okna
- Żaluzje zgodne z odcieniem mebli lub podłogi
- O czym jeszcze warto pamiętać?
O tym, dlaczego warto zdecydować się na drewniane żaluzje pisaliśmy już we wpisach, które znajdziecie TU oraz TU – zachęcamy do sprawdzenia. Dziś postanowiliśmy ugryźć temat żaluzji drewnianych od innej strony, która, jak wiemy z wiadomości od Was, potrafi sprawiać niemałe problemy.
Jak dobrać kolor żaluzji drewnianych i jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru? Do jakiego elementu wyposażenia wnętrza dopasowywać odpowiedni odcień i czy zawsze musi to być kolor stolarki okiennej? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym tekście, zapraszamy!
Dobieranie koloru żaluzji drewnianych – 2 podstawowe zasady
Zasadniczo istnieją 2 sposoby na to, by dopasować odpowiedni kolor żaluzji i uniknąć przy tym ryzyka, że poszczególne elementy wyposażenia nie będą do siebie pasować. Większość wątpliwości w tym zakresie wynika przede wszystkim z faktu, że żaluzje drewniane nie należą do najtańszych osłon okiennych i błędu w tym zakresie nie będzie łatwo naprawić. Niemniej, z naszymi wskazówkami zminimalizujesz ryzyko niedopasowania i uzyskasz efekt, który będzie zachwycał przez długie lata. Kolejną kwestią, która wzbudza wątpliwości są stale zmieniające się trendy oraz fakt, że raz na jakiś czas lubimy całkowicie zmienić styl panujący we wnętrzu.
Żaluzje pod kolor stolarki okiennej lub ramy okna
To zdecydowanie najbezpieczniejszy i najczęściej wykorzystywany sposób dobierania żaluzji drewnianych. Jego największą zaletą jest fakt, że okna i co za tym idzie – ich kolor zmieniamy stosunkowo rzadko. Zbliżony kolor ramy okiennej i żaluzji drewnianej to zawsze dobre rozwiązanie, umożliwiające uzyskanie spójnego i harmonijnego efektu. Zgodnie z tą zasadą do jasnej ramy należy dopasować żaluzje drewniane o jasnych lamelkach, zaś do ciemnej – te w ciemnym kolorze. Idealnie, gdy uda się dobrać identyczny kolor obu tych elementów, choć nie jest to konieczne. Barwy o podobnym odcieniu w zupełności wystarczą.
Nieco więcej wysiłku będzie wymagało dopasowanie koloru żaluzji drewnianych w przypadku okien o plastikowej, białej ramie, zwłaszcza jeśli samo pomieszczenie nie będzie urządzone w stylu, w którym biel jest kolorem przewodnim. W takim przypadku warto dopasować kolor żaluzji, wykorzystując drugą zasadę, o której więcej poniżej.
Żaluzje zgodne z odcieniem mebli lub podłogi
Wbrew pozorom dopasowywanie koloru żaluzji do odcienia stolarki to niejedna opcja. Nieco mniej popularnym, choć równie efektownym rozwiązaniem jest zestawienie z kolorem będącym motywem przewodnim we wnętrzu. W pomieszczeniach o charakterze skandynawskim, shabby i prowansalskim doskonale sprawdzą się jasne i białe rolety drewniane – w tych wnętrzach bowiem główne skrzypce grają biel, beże, szarości i rozbielone pastele. Z kolei w pomieszczeniach utrzymanych w klimatach industrialnym i boho, doskonale sprawdzą się żaluzje w odcieniu naturalnego lub lekko przyciemnianego drewna – doskonale dopełnią drewniane elementy wyposażenia.
Ciemne żaluzje drewniane to klasyk, który sprawdzi się w każdym wnętrzu, szczególnie dobrze jednak prezentuje się w pomieszczeniach o klasycznym wystroju. Tego typu żaluzje doskonale będą współgrać z ciężkimi i masywnymi meblami wykonanymi z litego drewna.
O czym jeszcze warto pamiętać?
To, na jaki kolor żaluzji okiennych ostatecznie się zdecydujesz, będzie miało niebagatelny wpływ na cały wystrój wnętrza. Dlatego warto pamiętać, że umiejętnie dopasowany odcień pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie i wyrównać proporcje np. wąskiego i długiego wnętrza. Analogicznie – źle dobrany odcień może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się nieproporcjonalne. W tym przypadku dobrze jest pamiętać, że jasne odcienie drewna, biel i szarości nadają wnętrzu przestronności i optycznie powiększają przestrzeń, podczas gdy ciemne – mogą je pomniejszyć.