Jak zabezpieczyć markizę przed zimą?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Markizy - porady
Zima zbliża się wielkimi krokami i choć gdzieniegdzie temperatura oscyluje jeszcze w okolicach 20 stopni Celsjusza, to nikt już chyba nie ma wątpliwości, że pierwsze przymrozki są już tylko kwestią czasu. W ostatnim wpisie podpowiadaliśmy jak zabezpieczyć przed zimą różne typy moskitier tak, by w doskonałym stanie służyły także przez kilka kolejnych sezonów. Dziś pora na kolejne osłony, które swoją rolę spełniają głównie wiosną i latem, zapewniając bezpieczny i komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu, czyli markizy. One także wymagają odpowiedniego przygotowania do sezonu zimowego, a dobrze zabezpieczone odwdzięczą się świetnym wyglądem i niezawodnym działaniem przez wiele lat.
Spis treści
- Krok pierwszy: gruntowne czyszczenie
- Krok drugi: dokładne suszenie
- Krok trzeci: konserwacja elementów konstrukcyjnych
Krok pierwszy: gruntowne czyszczenie
Markizy ogrodowe najczęściej montowane są w miejscach, w których niezbędna jest porządna osłona przed naturalnym, zbyt intensywnym światłem słonecznym. W praktyce oznacza to, że palące promienie słoneczne w większości pochłaniane są właśnie przez materiał markizy. To właśnie z tego względu dobrej jakości modele wykonane są z wyjątkowo trwałego materiału, który nie powinien blaknąć i niszczyć się pod wpływem promieniowania. Nawet najtrwalsza i najlepiej zabezpieczona tkanina nie wytrzyma jednak kilku miesięcy niskich temperatur, wilgoci i zabrudzeń, jeśli nie będzie dobrze do tego przygotowana. Dlatego jednym z najważniejszych zabiegów, jakie należy wykonać przed zimowaniem markizy, jest porządne wyczyszczenie tkaniny z pozostałości pyłków, odchodów ptaków, muszek i drobnych zanieczyszczeń.
Warto jednak pamiętać, żeby do czyszczenia markizy wykorzystywać wyłącznie wodę z niewielką ilością łagodnego detergentu lub specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Dobrej jakości markizy tarasowe i ogrodowe pokryte są bowiem warstwą specjalnego impregnatu, który zbyt agresywne środki chemiczne lub myjki ciśnieniowe mogłyby po prostu usunąć.
Poszycie to nie jedyna część markizy, o którą należy zadbać przed pierwszymi przymrozkami. Równie ważne jest dokładne wyczyszczenie zarówno stelaża, jak i elementów odpowiadających za rozkładanie się rolety. Kurz, pyłki i drobne zanieczyszczenia nagromadzone podczas lata mogą skutecznie utrudnić ponowny rozruch markizy na wiosnę.
Krok drugi: dokładne suszenie
Nawet delikatny detergent użyty do czyszczenia markizy ogrodowej należy dokładnie spłukać, a po wszystkim – porządnie wysuszyć zarówno tkaninę, jak i wszystkie elementy konstrukcyjne. Na czyszczenie warto wybrać pogodny i ciepły dzień, tak by zyskać pewność, że każdy element markizy został dokładnie osuszony. Metalowe elementy warto po czyszczeniu przetrzeć do sucha i upewnić się, że pozostałości wody nie dostały się do zakamarków i nie uszkodziły ich podczas niskich temperatur.
Materiał markizy powinien być przed złożeniem całkowicie wysuszony – tylko sucha tkanina gwarantuje bowiem, że podczas jesieni i zimy wewnątrz złożonej tkaniny nie rozwinie się pleśń. Plamy z pleśni są nie tylko wyjątkowo trudne do usunięcia, ale przede wszystkim osłabiają strukturę materiału i mogą znacząco skrócić żywotność markizy – warto zatem zwrócić na to szczególna uwagę.
Dodatkowym zabezpieczeniem, polecanym szczególnie w przypadku kilkuletnich markiz jest dodatkowa impregnacja zabezpieczająca tkaninę przed przemakaniem. Skrajne temperatury, narażenie na działanie promieniowania UV oraz opady – wszystko to może osłabiać impregnat naniesiony na materiał. Dlatego warto, np. przy okazji przygotowań do zimy, zlecić naniesienie dodatkowej warstwy impregnatu, która znacznie przedłuży żywotność markizy.
Krok trzeci: konserwacja elementów konstrukcyjnych
Przed nadejściem przymrozków warto zadbać także o elementy konstrukcyjne i techniczne markizy ogrodowej, czyli przeguby i ramiona. By w pełni ochronić je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych wystarczy przesmarować newralgiczne miejsca olejem lub silikonem. Warto przy tym zachować szczególną ostrożność – zbyt duża ilość smaru mogłaby zaplamić materiał, powodując trudne do usunięcia zabrudzenia.