Jaka osłona dla okna z niskim nadprożem?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Osłona okien - porady
Aranżacja okna, chociaż wydaje się być najprostszym etapem urządzania wnętrza, nie jest taka łatwa. Nie od dziś wiadomo bowiem, że to w jaki sposób udekorujemy okno ma niebagatelny wpływ nie tylko na wystrój całego wnętrza i ostateczny efekt, ale także na funkcjonalność. Stąd wybierając osłonę okienną pod uwagę należy wziąć szereg istotnych czynników, takich jak rodzaj osłony okiennej, sposób montażu, poziom zaciemniania czy materiał, z jakiego została wykonana.
Spis treści
Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy okno charakteryzuje się niskim nadprożem – a tego typu problem wcale nie jest rzadkością, Co więcej, niskie nadproża znacznie ograniczają możliwości zamontowania tradycyjnego karnisza lub żaluzji oraz wymuszają sięgnięcie po alternatywne rozwiązania. I właśnie im się dziś przyjrzymy – jak udekorować okno, kiedy mamy niski sufit?
Niskie nadproże – czym właściwie jest?
Niskie nadproże to takie, w którym przestrzeń od wnęki okna do sufitu wynosi poniżej 20 cm. Jest o tyle problematyczne, że uniemożliwia zamontowanie tradycyjnego karnisza ściennego i rolet montowanych do ściany jak np. rolety wolnowiszące czy rolety rzymskie. Bo choć na upartego jest to możliwe do osiągnięcia, to w rzeczywistości ich codzienne użytkowanie może być uciążliwe, głównie ze względu na ograniczony ostęp do okna. Powyższe rozwiązania sprawdzą się w zasadzie wyłącznie w dwóch przypadkach – gdy niskie nadproże idzie w parze z oknami nieotwieranymi lub gdy okna są przesuwne. W każdym innym warto rozważyć jedną z poniższych propozycji.
Montaż na ramie okiennej
W ten typ montażu wyposażonych jest wiele rodzajów osłon okiennych oferowanych przez najlepszych producentów rolet i żaluzji. Dzięki specjalnym haczykom lub wieszakom możliwe jest przymocowanie osłony bezpośrednio do ramy okna co pozwala całkowicie wyeliminować problemy związane z niskim nadprożem. W większości przypadków montaż na ramie okna to także montaż bezinwazyjny, który pozwala uniknąć wiercenia i robienia dziur w oknach, a także bezproblemowo ściągnąć osłonę za każdym razem, gdy zachodzi taka konieczność. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku żaluzji drewnianych i aluminiowych montowanych na ramie okna zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele o szerokości lameli wynoszącej 25mm. Wybór modelu o lamelach szerokości 50 mm może skutkować niemożnością pełnego otwarcia okna.
Roleta w kasecie termoizolacyjna thermo silver Rust Silver
99.75 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zasłon i rolet są rolety rzymskie, które również wyposażone są w opcję bezinwazyjnego montażu na ramie okiennej. Ze względu na swój efektowny charakter doskonale sprawdzą się w roli wyjątkowej dekoracji okna, jednak ich główną zaletą jest fakt, że nie wpływają na funkcjonalność okna. Nawet całkowicie zwinięte rolety rzymskie umożliwią pełne otwarcie lub uchylenie okna. Prosty i wygodny system mocowania pozwala umieścić rolety rzymskie na ramie bez wiercenia i ingerowania w strukturę ramy okiennej.
W montaż na ramie okiennej wyposażone są także wszystkie podstawowe typy rolet ekranowych, także rolety typu Dzień/Noc. Pozwala to na precyzyjne dopasowanie stylu osłony do preferencji i potrzeb oraz czynników zewnętrznych, takich jak oświetlenie, pora dnia czy bliskość sąsiadów.
Montaż w świetle szyby
Ten typ montażu charakterystyczny jest dla plisów Premium i plisów dachowych. Pozwala na umieszczenie tkaniny bezpośrednio przy szybie i tym samym całkowite zniwelowanie problemów z ograniczeniem funkcjonalności okna. Montaż tego typu wymaga nawiercania okna, znacznie zwiększa jednak funkcjonalność samej osłony.
Konstrukcja plisów pozwala regulować ich położenie zarówno do dołu, jak i od góry i tym samym zasłaniać dowolny fragment okna i utrzymywać je w pożądanej pozycji. Plisy występują także w wielu rodzajach do wyboru – w zależności od tego czy potrzebujesz rolety termoizolacyjnej, czy 100 zaciemniającej, znajdziesz ją w kategorii rolet plisowanych. Rolety plisowane sprawdzą się także wszędzie tam, gdzie montaż na ramie okiennej do ściany lub do sufitu nie wchodzi w grę np. w przypadku dużych przeszkleń i okien nieotwieranych.