PLN
 

Naprawa rolet zewnętrznych - jakie są najczęstsze usterki rolet zewnętrznych?


23/3/2024   |   Autor: Karnix   |   Rolety zewnętrzne - porady

Naprawa rolet zewnętrznych - jakie są najczęstsze usterki rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne to skuteczny sposób na ochronę pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, chronią też przed hałasem. O ich zaletach można przekonać się także zimą, zapobiegają bowiem wychłodzeniu. Tak jak w przypadku każdego innego produktu, mogą pojawić się usterki. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie występują najczęściej i jak można je naprawić.

Spis treści

Naprawa rolet zewnętrznych – najczęstsze usterki

Jak naprawić roletę zewnętrzną? Wszystko zależy od tego, co uległo uszkodzeniu. Najczęściej występujące usterki to:

  • Zużycie się ślizgaczy lub wieszaków – te elementy rolety po kilku latach intensywnego użytkowania mogą przestać działać poprawnie. W takim przypadku trzeba po prostu je wymienić. Aby to zrobić, należy zdjąć roletę i wyjąć pancerz, można zrobić to samodzielnie, posługując się poradami i filmikami instruktażowymi od producenta.
  • Uszkodzona taśma – wadliwy montaż lub nieodpowiednie użytkowanie to najczęstsze powody tego rodzaju usterek. W tym przypadku najczęściej konieczna jest wymiana pojedynczego elementu. Także w tej sytuacji można zrobić to samodzielnie, korzystając z porad producenta.
  • Częściowy lub całkowity brak możliwości podniesienia – warto o tym wspomnieć, jeśli chodzi o najczęstsze usterki rolet zewnętrznych elektrycznych. Możliwy powód unieruchomienia to awaria silnika, problem z mechanizmem sterującym. W takich przypadkach warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem rolet zewnętrznych.

Zanim dowiesz się, jak powinna przebiegać naprawa rolety zewnętrznej w zależności od rodzaju usterki, warto sprawdzić, jak rozebrać taką roletę. Najważniejsze informacje dotyczące tego tematu znajdziesz w kolejnych akapitach.


Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Srebrny

Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Srebrny


182.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Antracyt

Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Antracyt


182.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta zewnętrzna natynkowa - Antracyt

Roleta zewnętrzna natynkowa - Antracyt


140.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta zewnętrzna natynkowa - Biały

Roleta zewnętrzna natynkowa - Biały


140.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Jak rozebrać roletę zewnętrzną?

Zanim przystąpisz do naprawy, musisz dowiedzieć się, jak rozebrać roletę zewnętrzną. Najpierw należy odkręcić śruby mocujące kasetę do okna lub ściany. Następnie trzeba chwycić kasetę i odciągnąć od wieszaka. W przypadku rolet z prowadnicami kolejnym krokiem jest otworzenie ich i wyjęcie rolety. Jeśli chodzi o model elektryczny, przed rozpoczęciem demontażu należy pamiętać o odłączeniu zasilania. Warto sprawdzić filmiki instruktażowe prezentujące montaż rolet zewnętrznych i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta, dbając o prawidłową kolejność wykonywanych czynności. 

Wymiana ślizgaczy, to jedna z najczęstszych napraw w przypadku rolet zewnętrznych. Jak to zrobić? Oto instrukcja:

  1. Rozwierć nity lub odkręć wkręty w zależności od sposobu mocowania blendy do skrzynki.
  2. Podnieć pancerz rolety, odkręć przelotki i wyjmij ze sprężyny.
  3. Poluzuj sznurek w zwijaczu, dbając o to, aby pancerz się nie opuścił.
  4. Wyjmij sprężynę od zewnętrznej strony i odchyl całą roletę. Wyjmij skrzynkę wraz z pancerzem.
  5. Usuń stare ślizgi i zamontuj nowe w taki sam sposób.

Naprawa rolety zewnętrznej, gdy problemem są zużyte wieszaki powinna przebiegać w taki sposób:

  1. Wysuń uszkodzony wieszak z pierwszej listwy pancerza.
  2. Nowy wieszak umieść w odpowiednim miejscu i ponownie podczep wraz z pancerzem na wał nawojowy.

Uszkodzony sznurek to kolejny częsty rodzaj usterki. Jak to naprawić? Oto kroki, które trzeba wykonać, jeśli konieczna okazuje się wymiana sznurka w rolecie zewnętrznej:

  1. Otwórz skrzynkę roletową i zdemontuj wieszaki, następnie zdejmij obsadkę.
  2. Odwiń uszkodzony sznurek z koła i wyjmij go z przelotki.
  3. Włóż nowy sznurek przez przelotkę i załóż na kole.
  4. Umieść rurę nawojową w skrzynce i zabezpiecz obsadkę, wykorzystując wkręt lub nit.
  5. Nawiń sznurek na koło nawojowe i podepnij wieszaki.
  6. Opuść roletę i około 15 cm poniżej zwijacza obetnij sznurek.

Jeśli chodzi o częściowy lub całkowity brak możliwości podniesienia rolety elektrycznej, w takich przypadkach najlepiej skontaktować się z fachowcem. Serwis rolet zewnętrznych sprawdzi się także najlepiej, jeśli czujesz, że samodzielna naprawa innych usterek przerasta Twoje możliwości. Fachowca szybko poradzi sobie z problemem, a Ty zaoszczędzisz czas i będziesz mieć pewność, że rolety są naprawione w prawidłowy sposób. Pamiętaj jednak, aby korzystać jedynie z usług dobrych i polecanych profesjonalistów. 


Jak naprawić roletę zewnętrzną? Sprawdź, o czym warto pamiętać

W wielu przypadkach samodzielna naprawa rolet zewnętrznych to nic trudnego ani czasochłonnego. Jest jednak kilka ważnych kwestii, o których nie można zapominać. Przede wszystkim szukając sposobu na rozwiązanie problemu, zawsze korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy. Świetnym przykładem są instrukcje krok po kroku i filmiki instruktażowe udostępniane przez producenta. Kolejną ważną kwestią jest oczywiście odpowiednie przygotowanie. Do demontażu poszczególnych elementów, naprawy usterki i ponownego montażu rolety potrzebne są odpowiednie narzędzia. Warto wcześniej dowiedzieć się, co się przyda i zadbać o odpowiednie przygotowanie. Co jeszcze ma znaczenie? Oczywiście delikatność. Demontując poszczególne elementy pamiętaj, że niektóre z nich można bardzo łatwo uszkodzić. Zadbaj także o skupienie. Roleta zewnętrzna składa się z wielu mniejszych i większych elementów. Naprawiając usterkę odkładaj poszczególne części w taki sposób, aby po naprawie móc bez problemów umieścić je na właściwych miejscach. To najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o kwestię, jaką jest naprawa rolet zewnętrznych.


Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Biały

Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Biały


182.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Szary

Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Szary


182.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Biały

Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Biały


182.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Brąz

Roleta zewnętrzna natynkowa z moskitierą - Brąz


182.00 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Także rolety wewnętrzne mogą ulegać uszkodzeniom. Jeśli chcesz mieć w swoim domu takie rolety lub już je masz, musisz wiedzieć, że w przypadku większości usterek nie trzeba wzywać fachowca. Samodzielna naprawa rolety wewnętrznej jest możliwa na przykład w przypadku uszkodzenia sznurka, czy też zaczepów mocujących.


Serwis rolet zewnętrznych – kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Znasz już najczęstsze usterki rolet zewnętrznych elektrycznych i sterowanych ręcznie. Wiesz też, że niektóre z nich można naprawić bez pomocy fachowca. Na pewno zastanawiasz się również, kiedy lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalisty. Warto to zrobić, jeśli:

  • Nie masz doświadczenia w tego rodzaju naprawach.
  • Nie masz czasu na samodzielne usunięcie usterki.
  • Nie wiesz, co może być przyczyną problemu.
  • Nie posiadasz narzędzi potrzebnych do naprawy usterki.

Niezależnie od tego, czy potrzebna jest naprawa rolety zewnętrznej podtynkowej, czy natynkowej, dobry fachowca poradzi sobie sprawnie z rozwiązaniem problemu.


Naprawa rolety zewnętrznej – jak zminimalizować ryzyko usterek?

Zużycie elementów, które są używane intensywnie to kwestia, o której nie można zapomnieć, jeśli chodzi o najczęstsze usterki rolet zewnętrznych. Trzeba jednak pamiętać, że są też inne przyczyny nieprawidłowego działania produktu, a niektórych usterek można uniknąć. Dobrym przykładem jest nieodpowiedni montaż rolety zewnętrznej. Wówczas roleta nie pracuje prawidłowo lub jest całkowicie niesprawna. Najczęstsze błędy w instalacji to niedokładne wykonanie pomiarów, niewłaściwe przymocowanie niektórych elementów, brak zachowania pionów i poziomów przy montażu prowadnic lub skrzynki. Jeśli chcesz zamontować roletę samodzielnie, pamiętaj, aby wcześniej upewnić się, że wiesz, jak to zrobić. Bardzo pomocne są filmiki instruktażowe od producenta. Jeśli zaś nie masz pewności, czy uda Ci się zrobić to samodzielnie, rolety zewnętrzne może zamontować Ci fachowiec. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko jest zrobione tak, jak należy. Zachowanie uważności podczas samodzielnego montażu lub powierzenie tego zadania profesjonaliście to sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niektórych usterek.

Co jeszcze jest ważne? Oczywiście wybieranie produktów, które są wykonane z elementów wysokiej jakości i z dbałością o każdy szczegół. Dobra jakość ma duże znaczenie. Rolety pochodzące od zaufanego producenta posłużą Ci przez wiele lat. W przypadku produktów dobrej jakości ryzyko poważnych awarii jest dużo mniejsze, a samodzielna naprawa rolet zewnętrznych może okazać się łatwiejsza. Ile kosztują rolety zewnętrzne od zaufanej marki? To zależy od wielu czynników jak na przykład rodzaj materiału, wielkość, czy też mechanizm sterowania. Jeśli chcesz poznać szczegóły, warto zapoznać się z ofertą. Potrzebujesz pomocy w wyborze produktu, który spełni Twoje oczekiwania? W takim przypadku najlepiej skontaktować się z obsługą klienta.

Więcej podobnych artykułów