Przeszklona sypialnia - jak ją osłonić?
08/2/2024 | Autor: Karnix | Wystrój wnętrz - porady
Przeszklenia wewnątrz domu to coraz popularniejszy trend wnętrzarski. I w zasadzie trudno się dziwić, bowiem szklane elementy zastępujące ścianę to sprytny sposób na to, by wydzielić strefy pomieszczenia czy zyskać dodatkowy pokój bez konieczności stawiania ścianki działowej. Najczęściej tego typu rozwiązania stosuje się w salonach, w którym szklana ściana pozwala na wydzielenie przestrzeni sypialnianej lub biurowej. W praktyce wygląda to mniej więcej tak:
Spis treści
Jak widać na powyższym zdjęciu, dzięki takiemu zabiegowi sypialnia lub biuro stanowi integralną część głównego pomieszczenia, jednocześnie będąc od niego optycznie oddzielonym wnętrzem. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną, istotną zaletę – szklane elementy pozwalają doświetlić oba wnętrza, dzięki tafli odbijającej światło. Szklana konstrukcja, mimo że sama w sobie posiada wiele zalet, wymaga jednak zastosowania dodatkowych osłon, które podniosą komfort korzystania ze znajdującego się za nią pomieszczenia.
Roleta termoizolacyjna thermo silver bezinwazyjna Rust Silver
41.76 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy z salonu korzysta jeden członek rodziny, drugi zaś kładzie się spać lub gdy w salonie toczy się normalne życie, zaś zachodzi konieczność pracy w strefie biurowej bez rozpraszających bodźców z zewnątrz. Stąd w przeszkleniach wewnątrz domu dobra osłona to podstawa – dlatego dziś podpowiemy Wam jak się do tego zabrać.
Sposoby na przeszklenia, czyli osłona okienna nie do okna
Mimo, że na pierwszy rzut oka mogłoby się zdawać, że w przypadku szklanych konstrukcji wystarczy zastosować tradycyjne osłony okienne, nie zawsze będzie to możliwe. Wiele zależy bowiem od tego w jaki sposób przeszklenie zostało osadzone i czy górna część szklanej ściany sięga sufitu czy nie. Jedno jest pewne – w zdecydowanej większości tego typu ścian nie sprawdzą się tradycyjne rolety plisowane oraz rolety w kasecie – nie da się ich po prostu zamontować. W tej roli doskonale sprawdzą się jednak inne modele rolet dostępnych w naszym sklepie – np. rolety rzymskie oraz rolety wolnowiszące. Chociaż oba modele znacząco różnią się od siebie pod względem wyglądu, łączy je jedno – innowacyjny system montażowy, pozwalający na zamocowanie ich zarówno do ściany, jak i do sufitu. Pierwszy sposób sprawdzi się doskonale w przypadku szklanych ścian z nadprożem, drugi zaś – wówczas, gdy szkłem zastąpiono całą ścianę i sięga ona od podłogi do sufitu.
Zasłony – ponadczasowe rozwiązanie
Nie bez powodu jako inspirację wybraliśmy zdjęcia sypialni, w których za osłonę służą zasłony – jest to bowiem zdecydowanie najpopularniejszy sposób osłaniania tego typu ścian. Jednak tak, jak w przypadku rolet wolnowiszących i rolet rzymskich, pod uwagę przede wszystkim należy wziąć sposób zamontowania przeszklenia oraz obecność nadproża.
W przypadku szklanych ścian, które nie sięgają sufitu wybór sposobu zamontowania zasłony jest praktycznie nieograniczony. W takiej konfiguracji sprawdzą się bowiem doskonale zarówno tradycyjne karnisze, jak i karnisze apartamentowe. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza ten ostatni model, głównie ze względu na jego wyjątkową budowę. Dzięki wspornikom zamontowanym w górnej części (a nie jak w tradycyjnych modelach – od spodu) możliwe jest przesuwanie tkaniny po całej długości karnisza. W praktyce oznacza to nie tylko znacznie bardziej praktyczne użytkowanie, ale przede wszystkim brak nieestetycznych przerw pomiędzy poszczególnymi fragmentami materiału.
Roleta termoizolacyjna thermo silver bezinwazyjna Graphit Silver
41.76 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
Szklane ściany sięgające od sufitu do podłogi wymagają nieco więcej zachodu w kwestii wyboru karnisza, jednak efekt zdecydowanie jest tego wart. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór karnisza sufitowego szynowego, który montuje się bezpośrednio do sufitu. Ogromną zaletą tych modeli jest fakt, że podobnie jak w karniszach apartamentowych tkanina przesuwana jest po całej długości szyny, dzięki czemu zasłonięta zasłona stanowi jednolitą taflę materiału. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzięki mocowaniu do sufitu ten typ karniszy jest znacznie bardziej wytrzymały, niż tradycyjne, ścienne odpowiedniki. Jeśli zatem marzy Ci się osłonięcie ściennych przeszkleń za pomocą grubych, mięsistych i ciężkich zasłon, ten typ karnisza jest doskonałym wyborem.